Severozápadně od centra města Frýdek-Místek, na mírném návrší naproti Zámeckému náměstí ve Frýdku, stojí velkolepá pozdně barokní dvouvěžová jednolodní stavba - Bazilika Navštívení Panny Marie.
Plán kostela vypracoval biskupský stavitel B. Winter. Stavba rychle pokračovala díky podpoře hrabat Pražmů z Bílkova, byla přerušena válkami Marie Teresie s Bedřichem II. a dokončena v roce 1759. Dne 13. 5. 1759 jí slavnostně zasvětil biskup Filip Gotthard Schaffgotsch slavnosti Navštívení P. Marie. Impozantní věže byly dostavěny až v r. 1777. Jsou 60 metrů vysoké a zakončené zdobným dvojkřížem. Podle úsudku znalců je toto dílo dodnes v našem kraji největší a nejkrásnější.
Chrám je 47,25 m dlouhý, 25,25 m široký a 22,75 m vysoký po klenbu. Po stranách lodi je 6 protilehlých kaplí s oltáři, na nichž jsou obrazy značné umělecké hodnoty. Pod kaplí sv. Kříže je zvláštní krypta s ostatky hrabat Pražmů. Nejcennější je hlavní oltář z r.1793. Je dílem stavitele J. Schuberta z Opavy a brněnského sochaře Schweigla. Pozadí oltáře tvoří 6 vysokých sloupů spojených pažením, nad nímž se vznáší zlacená koruna s křížem. Pod ní je nad svatostánkem umístěna socha Panny Marie - asi 1 m vysoká tmavošedá, z pískovce vytesaná socha opředená mnoha pověstmi a bájemi. Kolem areálu kostela je křížová cesta z r. 1877. Uprostřed stojí kruhová kaple Nejsvětějšího Srdce Páně, zvaná Římská.
V 90. letech 20. století prošel celkovou rekontrukcí. V roce 2001 byl kostel povýšen papežem na basiliku minor.
Zajímavosti
Kvůli zázračným skutkům kamenné sochy P. Marie se zde scházeli poutníci již od poloviny 17. století. Proto je Frýdek někdy nazýván Slezské Lurdy. Popisované zázraky i se svědeckými podpisy nás přesvědčují o tom, že mnoho poutníků zbavila Panna Maria různých neduhů.
Přístupnost
- fotografování, filmování:
- přístup psa: